cobiz
26 اسفند 1401 - 14:46

اشتباهات آمریکا در عراق چگونه روی جنگ اوکراین سایه انداخته است؟

یک روزنامه آمریکایی در تحلیلی به بررسی این پرداخته که اشتباهات آمریکا در جنگ عراق چگونه در حال حاضر روی درگیری‌ها در اوکراین سایه انداخته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، لغزش زبانی چند ماه پیش «جورج دبلیو بوش»، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا درباره جنگ عراق هنگامی که داشت در کتابخانه‌ای در تگزاس سخن می‌گفت حاوی ظرائف زیادی درباره این جنگ بود. 

بوش چند ماه پیش هنگامی که قصد داشت «ولادیمیر پوتین» را بابت تصمیم برای آغاز حمله به اوکراین مورد ملامت قرار دهد با یک اشتباه لفظی خودش را مورد سرزنش قرار داد. او گفت: «تصمیم یک مرد برای آغاز یک جنگ توجیه‌ناپذیر و بی‌رحمانه در عراق!»

بوش سریع به عقب برگشت و با گفتن کلمه «اوکراین» به جای «عراق» سعی کرد اشتباهش را جبران کند، اما صدای خنده‌های آرام زیرلب فضای سالن را در بر گرفت. روزنامه واشنگتن‌پست نوشته البته خیلی‌ها هم بودند که نخندیدند و ترجیح دادند که به واقعیت‌های موجود در حرف رئیس‌جمهوری که جنگ عراق را آغاز کرد بیندیشند. 

شاید از جمله گزاره‌هایی که آن روز در ذهن بعضی از حاضران در آن جلسه می‌گذشت تکرار اشتباهات آمریکا در جنگ عراق این بار در اوکراین بود؛ مسئله‌ای که روزنامه واشنگتن‌پست در مقاله‌ای در روز پنجشنبه به مناسبت سالروز حمله آمریکا به عراق در سال 2003 به آن اشاره کرده است.

واشنگتن‌پست در این تحلیل نوشته منتقدان بیست سال پیش تصمیم دولت جورج بوش برای حمله به عراق را «کاملاً غیرقابل‌توجیه» و «بی‌رحمانه» توصیف می‌کردند و این دیدگاه‌ها اکنون بعد از 20 سال تنها رو به گسترش و متقن‌تر می‌نمایند. 

این روزنامه می‌نویسد: «دولت بوش برای توجیه مداخله اصطلاحاً "پیشگیرانه‌اش"  علیه رژیم دیکتاتور عراق، صدام حسین فهرستی از حسن نیات را ردیف کرده و آن را به افکار عمومی فروخته بود. جستجوهای این دولت برای یافتن سلاح‌های کشتار جمعی تلاشی عبث بود که مبنای آن را اطلاعات غلط تشکیل میٰ‌داد.»

مطابق این تحلیل، «اصرار دولت وقت آمریکا مبنی بر اینکه براندازی می‌تواند ثبات بیشتر در خاورمیانه به ارمغان بیاورد کاملاً بر عکس از آب درآمد و میراثی از بی‌ثباتی به جا گذاشت که در سال‌های بعد به ظهور سازمان‌های افراطی مانند داعش و رشد نفوذ منطقه‌ای دشمن واشنگتن یعنی ایران ختم شد.»

  واشنگتن‌پست نوشته چشم‌انداز دولت آمریکا برای تثبیت لیبرال دموکراسی در عراق هم وهم‌آلود بود و به جای آن سال‌ها آشفتگی‌های سیاسی، فلج پارلمانی و فساد عراق را در بر گرفت. عراقی‌ها دیدگاه‌های متفاوتی درباره میراث تهاجم ایالات متحده دارند، اما هیچ‌کدام نمی‌توانند برخی از واقعیت‌های اولیه را نادیده بگیرند: صدها هزار غیرنظامی عراقی در پی سرنگونی صدام کشته شدند و مرگشان دست‌کم به طور غیرمستقیم با هرج و مرج آزاد شده توسط ایالات متحده مرتبط بود. رفتار آمریکایی‌ها در جنگ نیز دارای فصل‌های تلخ متعددی است، از شکنجه‌گاه‌های ابوغریب گرفته تا نابودی تقریبی شهر فلوجه.»

اما این جنگ چگونه به وقایع اوکراین مرتبط است؟ «برای ماه‌ها، مقامات آمریکایی و اروپایی تفسیرهای اخلاقی از درگیری در اوکراین ارائه کرده‌اند. اگر پوتین بتواند با جنگی در آن سوی مرزهایش موفق شود این استدلال به کل زیر سوال می‌رود و دوران جدیدی از تسخیرهای سرزمینی و این بحث که زور نظامی حق می‌آورد آغاز خواهد شد. بایدن این درگیری را به عنوان درگیری بین «همه دموکراسی‌ها» و برنامه‌های استبدادی پوتین توصیف کرده است. در نوامبر گذشته، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، تلاش های جمعی متحدان غربی اوکراین را به عنوان بازتابی از اینکه "کشورها در سراسر جهان چقدر به نظم بین المللی مبتنی بر قوانین ارزش و احترام می گذارند" توصیف کرد.»

این روزنامه در ادامه نوشته است: «اما میراث عراق این لفاظی‌ها را تضعیف می کند. برای بسیاری از مردم خاورمیانه و جاهای دیگر در جنوب جهان جدیدترین رویداد از تاریخ طولانی مداخله غرب و ریاکاری ایالات متحده در صحنه جهانی است. برای مقامات چین و روسیه، که دشمنان ایالات متحده هستند، جنگ عراق، پیشینه‌ای آسان برای حمله به لفاظی‌های واشنگتن است.»

پاول پیلار، از مقام‌های سابق اطلاعاتی آمریکا می‌گوید: «مقام‌های آمریکایی اغلب هنگام انتقاد از چین به نظم قانون‌محور جهانی اشاره می‌کنند، اما جنگ در عراق را به هیچ عنوان نمی‌توان با نظمی قانون‌محور سازگار دانست و اگر هم آن را سازگار بدانیم آنها با قوانین عجیب و غریبی روبرو هستیم.»

انتهای پیام/ 

 

 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1097637