cobiz
26 اسفند 1401 - 15:11

آثار راه یافته به مرحله دوم جشنواره رادیویی پژواک معرفی شدند

آثار برگزیده در چهار بخش «اصلی»، «ساختاری»، «مستمر» و «ویژه» و در ادامه رقابت‌های مستندسازان در دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک، به مرحله نهایی راه یافتند.

به گزارش خبرگزاری فارس، در فراخوان این دوره از جشنواره، چهار بخش اصلی، ساختاری، مستمر و ویژه درنظرگرفته شد که در بخش اصلی، مستندسازان در ۶ موضوع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، جهاد تبیین و هدایت فرهنگی، جمعیت، فرزندآوری و تقویت نهاد خانواده، محیط زیست، شعار سال و پاسداشت زبان فارسی در جشنواره حاضر شدند.

در بخش ساختاری نیز برنامه‌سازان در ۶ بخش «مستند محض»، «مستند بازسازی»، «مستند داستانی»، «مستند گزارشی»، «مستند پرتره» و «مستند مینی‌فیچر (MiniFeature)» به رقابت پرداختند.

همچنین در بخش مستمر، آثار در سه بخش «مستند بلند»، «مستند نیمه بلند» و «مجموعه مستند» ساخته شده و در بخش ویژه نیز برنامه سازان آثار خود را در دو موضوع «مدافعان امنیت» و «حوادث تروریستی» ارسال کردند.

دبیرخانه این جشنواره آثار راه یافته به مرحله داوری نهایی در بخش‌های مختلف را اعلام کرد:

*بخش اصلی

بخش انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، استقلاب و همبستگی ملی

مستند «استاندار» به تهیه‌کنندگی بهرام نوری

مستند «اولین پاسخ از آلفارد» به تهیه‌کنندگی نشمیل معروفپور

مستند «به یادش» به تهیه‌کنندگی آرزو شهنواز

مستند «چشم انتظار» به تهیه‌کنندگی مهران مجیدپناه

مستند «سقا» به تهیه‌کنندگی فرانک سعیدی‌آریا

مستند کاپیتان» به تهیه‌کنندگی معصومه کیانی فیض‌آبادی

مستند «هاسبارا» به تهیه‌کنندگی حسن حیدرزاده حمامی

مستند «یک روز با پاره‌های تنم» به تهیه‌کنندگی زهرا محمدی

*بخش جهاد تبیین و هدایت فرهنگی

مستند «آزادی» به تهیه‌کنندگی زهرا سهرابی

مستند «بازی» به تهیه‌کنندگی زهره سربازی

مستند «پرواز ۴۷۲۱» به تهیه‌کنندگی مجید امجدی‌فرد

مستند «تا پای جان» به تهیه‌کنندگی مریم ابوالحسنی

مستند «حقایق گمشده» به تهیه‌کنندگی رقیه آقازاده

مستند «شاخ آفریقا» به تهیه‌کنندگی زهرا قایدی بردشاهی

مستند «طلوع خون» به تهیه‌کنندگی انسیه شمس‌الهی

مستند «لهجه آب در سنت کرد» به تهیه‌کنندگی محمد کریم‌نژاد

*بخش جمعیت، فرزندآوری و تقویت نهاد خانواده

مستند «بار زندگی ۳۳۳۱» به تهیه‌کنندگی نوید جولایی و سولماز ادیبی

مستند «امید» به تهیه‌کنندگی مصطفی بیات

مستند «بهشت شرقی» به تهیه‌کنندگی مژگان فرزین

مستند «بیشکه» به تهیه‌کنندگی شیدا منصوری

مستند «تاب‌های خالی» به تهیه‌کنندگی الهام قراخانی

مستند «دلیلی برای بودن» به تهیه‌کنندگی متین‌السادات فیروزی

مستند «صدای سفید» به تهیه‌کنندگی فرانک سعیدی آریا

مستند «قهرمان من» به تهیه‌کنندگی مریم بلدی و مهدی طاهر

مستند «من کدومه» به تهیه‌کنندگی هدی فلاح

*بخش محیط زیست

مستند «داردون» به تهیه‌کنندگی فاطمه رفیعی

مستند «در جستجوی یوزپلنگ ایرانی» به تهیه‌کنندگی فرشاد متقی

مستند «ریشه در خاک» به تهیه‌کنندگی جلال قربانی

مستند «سفر حجمی در خط زمان» به تهیه‌کنندگی محمد اسماعیل‌پور

مستند «قصه، زیر درخت بلوط» به تهیه‌کنندگی محمدصادق آزادی

مستند «کله باد» به تهیه‌کنندگی الهام باقرباغبانی

مستند «مخ طاق» به تهیه‌کنندگی سهیلا رهگشای

*بخش شعار سال (دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین)

مستند «امان‌آباد تا ایران‌آباد» به تهیه‌کنندگی معصومه کیانی فیض‌آبادی

مستند «اینجا سراوان» به تهیه‌کنندگی زهره سربازی

مستند «آرمان» به تهیه‌کنندگی مرجان قندی

مستند «سکان هدایت» به تهیه‌کنندگی میثم پوراعظم

مستند «مروژ» به تهیه‌کنندگی امید باشت‌باوی

*بخش پاسداشت زبان فارسی

مستند «ادیب الفاظ» به تهیه‌کنندگی فاطمه حاتمی

مستند «چشم و چراغ فارسی» به تهیه‌کنندگی زهرا صالحی

مستند «سین قاف» به تهیه‌کنندگی انسیه شمی‌الهی

مستند «طاووس سخن» به تهیه‌کنندگی سیده زهره سیادتی

مستند «مردی که قرار نبود رئیس‌جمهور شود» به تهیه‌کنندگی سید محمدمهدی رکنی‌حسینی

مستند «مرزهای شاهنامه» به تهیه‌کنندگی زینب بیات

مستند «موسیقی مقامی ایران» به تهیه‌کنندگی مسعود خسرویپ

مستند «ننه قمر» به تهیه‌کنندگی امیر اکبری

در بخش ساختاری نیز برنامه‌سازان در ۶ بخش «مستند محض»، «مستند بازسازی»، «مستند داستانی»، «مستند گزارشی»، «مستند پرتره» و «مستند مینی‌فیچر (MiniFeature)» به رقابت پرداخته‌اند که آثار راه یافته به مرحله نهایی در بخش‌های مختلف به تفکیک به شرح زیر است:

*بخش مستند محض

مستند «ایلبان» به تهیه‌کنندگی محمدصادق آزادی

مستند «آب‌نبات چوبی» به تهیه‌کنندگی محمد کیانی

مستند «آقا روح‌الله» به تهیه‌کنندگی مهدیه پهلوانی

مستند «بی‌بی برکت» به تهیه‌کنندگی تکتم اعتبار

مستند «تعبیر یک رویا» به تهیه‌کنندگی رقیه آقازاده

مستند «خمینی خراسان» به تهیه‌کنندگی سامان حافظی

مستند «رنج و گنج» به تهیه‌کنندگی مریم امینی

مستند «سفر با امواج تاتی» به تهیه‌کنندگی محمدحسین خسروجردی

*بخش مستند بازسازی

مستند «استودیوی شماره ۶» به تهیه‌کنندگی مجتبی محمدی

مستند «خارج از محدوده» به تهیه‌کنندگی مریم تقی‌زاده هدش

مستند «خیلی سخت خیلی آسان» به تهیه‌کنندگی مهدی امیرآبادی‌زاده

مستند «در میان گود» به تهیه‌کنندگی فیروزه آداب

مستند «سرب داغ» به تهیه‌کنندگی فاطمه علیقلی شعار

مستند «شوق پرواز» به تهیه‌کنندگی ایلیا خلیل‌نژاد

مستند «علیرضا» به تهیه‌کنندگی زهره سربازی اسفندآبادی

مستند «کیمیای سبز» به تهیه‌کنندگی سیده لیلا اسراری

*بخش مستد داستانی

مستند «امتحان آخر» به تهیه‌کنندگی محمدجواد حسن شاهی

مستند «بلندی‌های قمطره» به تهیه‌کنندگی آمینه تقی‌پور

مستند «تلخ شیرین» به تهیه‌کنندگی مهدی سرخی‌زاده تبریزی

مستند «توسن» به تهیه‌کنندگی زهرا اردستانی

مستند «قصه شیرین سیمین» به تهیه‌کنندگی مهدی قاسم‌زاده

مستند «قصه ناتمام» به تهیه‌کنندگی زهرا عبدالله‌زاده

مستند «قهرمان ساحلی» به تهیه‌کنندگی عادله قدیمی

مستند «مخ طاق» به تهیه‌کنندگی سهیلا رهگشای

مستند «نقطه ویرگول» به تهیه‌کنندگی ناهید سعادتی

*بخش مستند گزارشی

مستند «او و دوستانش» به تهیه‌کنندگی کمال اخیش

مستند «آب را گل نکنیم» به تهیه‌کنندگی حسین پاپلی برواتی

مستند «آرایشگرد» به تهیه‌کنندگی غزاله گرگ یراقی

مستند «آق قویون» به تهیه‌کنندگی شهده شاکری‌نژاد

مستند «روح انگیز» به تهیه‌کنندگی محمد محمدخانی

مستند «زندگی جاریست» به تهیه‌کنندگی زهرا تیمورزاده

مستند «سردار جنوب» به تهیه‌کنندگی فریدون نخستین ماهر

مستند «متروپل» به تهیه‌کنندگی سید محمدمهدی رکنی حسینی

مستند «هه وار نشینی» به تهیه‌کنندگی سحر رحیمی

*بخش مستند پرتره

مستند «ایرج» به تهیه‌کنندگی هدی فلاح

مستند «تک تیرانداز» به تهیه‌کنندگی فاطمه محمدیان‌فر

مستند «جان مریم» به تهیه‌کنندگی سهیلا باقری

مستند «دکتر سعید» به تهیه‌کنندگی محتبی حسنی

مستند «شگفتی روزگار!» به تهیه‌کنندگی رضا سلیمانی

مستند «شرعلی مردون» به تهیه‌کنندگی کبری موسوی

مستند «عمه مریم» به تهیه‌کنندگی ندا حاجی اسماعیلی

مستند «معجزه قرن» به تهیه‌کنندگی فاطمه قاسم‌آبادی

بخش مستند مینی‌فیچر (MiniFeature)

مستند «آمبولی زبان» به تهیه‌کنندگی بیتا احمدی

مستند «تا پای جان برای ایران» به تهیه‌کنندگی سید محمدامین فاطمی

مستند «صحنه مرگ» به تهیه‌کنندگی حسن عبدالهاشم‌پور

مستند «عود» به تهیه‌کنندگی نرگس داشادیان

مستند «ما می‌توانیم» به تهیه‌کنندگی فاطمه صارمی

مستند «نفس» به تهیه‌کنندگی زهره سربازی

مستند «هلال ابروی یار» به تهیه‌کنندگی مینا نیکانیک

مستند «یک آغاز، یک پایان» به تهیه‌کنندگی حمیدرضا کاشی

در بخش مستمر نیز برنامه‌سازان در سه بخش «مستند بلند»، «مستند نیمه بلند» و «مجموعه مستند» آثار خواد را ارسال کرده اند که آثار راه یافته به مرحله نهایی در بخش‌های مختلف به تفکیک به شرح زیر است:

*بخش مستند نیمه‌بلند

مستند «آتش خاموش» به تهیه‌کنندگی انسیه شمس‌الهی

مستند «رایشیساشسیبآرایشگرد» به تهیه‌کنندگی غزاله گرگ یراقی

مستند «پنجره» به تهیه‌کنندگی عبدالله راضی یار عزیز

مستند «حکایت جاودانگی» به تهیه‌کنندگی سمیرا قنبری

مستند «داستان زندگی من» به تهیه‌کنندگی رقیه آقازاده

*بخش مستند بلند

مستند «آمدهssdfآمده‌ام...» به تهیه‌کنندگی فاطمه محمدیان‌فر

مستند «پهلوان ماندگار» به تهیه‌کنندگی حسین معصومی

مستند «جهان در جام» به تهیه‌کنندگی محسن شاهمردای

مستند «ما می‌توانیم» به تهیه‌کنندگی لیلا امیدیگانه

مستند «مستند ایران» به تهیه‌کنندگی شیرین بغدادی

*بخش مجموعه مستند

مستند «اختیاریه» به تهیه‌کنندگی مینا نیکانیک

مستند «به نام زندگی، به کام مرگ» به تهیه‌کنندگی مریم هدیه‌لو

مستند «قهرمانان نمی‌میرند» به تهیه‌کنندگی انسیه شمس‌الهی

مستند «بیهقی» به تهیه‌کنندگی نیلوفر زندیان

مستند «نام‌آوران» به تهیه‌کنندگی مهدی شاهرضایی

در بخش ویژه نیز برنامه سازان آثار خود را در دو موضوع «مدافعان امنیت» و «حوادث تروریستی» ارسال کرده‌اند که که آثار راه یافته به مرحله نهایی در بخش‌های مختلف به تفکیک به شرح زیر است:

*بخش مدافعان امنیت

مستند «آرمان سرخ» » به تهیه‌کنندگی حسین روزبهانی

مستند «برای روح‌الله» » به تهیه‌کنندگی مهدی رجبی

مستند «تا پای جان برای ایران» » به تهیه‌کنندگی محمدحسین رمضانی

مستند «تنها در میانه» » به تهیه‌کنندگی فاطمه قاسم‌آبادی

مستند «رد پای حاج قاسم» » به تهیه‌کنندگی طاهره برهانی‌نژاد

مستند «روز بارانی» » به تهیه‌کنندگی علی جویا

مستند «روز واقعه» » به تهیه‌کنندگی محمدحسین خسروجردی

مستند «سایبان» » به تهیه‌کنندگی ارغوان حیدری

مستند «یک پیام» » به تهیه‌کنندگی زهرا سهرابی

*بخش حوادث تروریستی

مستند «از غزه تا ایذه» » به تهیه‌کنندگی مریم قاسمی

مستند «بابا جان دا...» » به تهیه‌کنندگی مریم خادم‌پور

مستند «بلوار قدس» » به تهیه‌کنندگی امید خسروی شیری

مستند «چهارشنبه حوالی هجده» » به تهیه‌کنندگی محمدجواد حسن‌شاهی

مستند «دختران کاج» » به تهیه‌کنندگی زینب بیات

مستند «سید فرید» به تهیه‌کنندگی سمیرا قنبری

مستند «کبوترانه» » به تهیه‌کنندگی مجتبی حسنی

مستند «معصوم چون فرید» » به تهیه‌کنندگی حمیده نجاتی

مستند «میدان شهدا» » به تهیه‌کنندگی ساناز باقری

اختتامیه دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این جشنواره، احیای ساختار و ارتقای جایگاه مستند در برنامه‌های رادیویی و آموزش و بازآموزی مهارت‌های مستندسازی رادیویی است.

 پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1097671